Щорічно в великих містах будується сотні житлових будинків, зводяться нові об’єкти інфраструктури, і будь-яка будмайданчик – це тонни будівельного сміття. Вивіз будівельних відходів обов’язковий як для забудовника, так і для приватників, які проводять капітальні ремонти. Куди правильно вивезти будівельне сміття? Хто займається його утилізацією? Які передбачені заходи по боротьбі з безсистемним звалищем будівельного сміття в містах? Розглянемо докладніше.
Будівельні відходи фізичних осіб
У сміттєві контейнери у дворах багатоквартирних будинків можна викидати тільки тверді побутові відходи. 27 березня 2019 року Кабінет міністрів України затвердив нові «Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами», які вступили в чинності 1 травня 2019 року. У них регламентується вид і кількість сміття, яке можна викидати мешканцям, і будівельні відходи туди не входять. У виняткових випадках можна відправити в сміттєвий бак трохи паперу (уривки шпалер, гофротару і т.п.) або невелику кількість будматеріалів в безпечній упаковці. У всіх інших випадках мешканці можуть бути оштрафовані на суму від 350 до 1300, а за повторне порушення – до 1700 гривень. Після сплати штрафу громадянин зобов’язаний вивезти своє сміття на спеціально призначені для цього полігони.
У Львові вивезення твердих побутових, великогабаритних та ремонтних відходів включений в щомісячну квартплату. Мешканці можуть викинути на спеціальний майданчик біля будинку старі меблі, ремонтне сміття і т.п. Як повідомив керівник КП «Львівкомунсервіс», яке було відібрано міською радою для надання послуги з вивезення сміття власників квартир і житлових будинків приватного сектора в місті Львів, такі відходи вивозяться за графіком. Підприємство отримує заявку від ОСББ або двірників і направляє машину для вивезення великогабаритного сміття за відповідною адресою.
Куди звертатися забудовникам?
Компанії-забудовники зобов’язані укласти договір з організацією, яка надає послугу з вивезення будівельних відходів. Ніяких спеціальних тендерів для цього не потрібно – достатньо вивчити ринок відповідних послуг і вибрати підрядника. Зараз спеціальних ліцензій на вивезення будівельного сміття не потрібно, тому важливо вибрати партнера з хорошою репутацією і досвідом роботи в даній сфері послуг. Великі компанії з вивезення сміття чітко дотримуються процедури транспортування та утилізації. Наша компанія та інші підприємства, які вже більше десяти років вивозять великогабаритне будівельне сміття, співпрацюють зі спеціальними полігонами. Судових розглядів через несанкціоновані звалища відходів можна не побоюватися.
Звалище або переробка?
Згідно з новим планом реновації старого житлового фонду, яку розробив Мінрегіонрозвитку України, під модернізацію або знесення потраплять більшість хрущовок, тому наша компанія і подібні компанії не залишаться без роботи – при знесенні однієї п’ятиповерхівки утворюється середньому 3000 кубометрів будівельного сміття. Владі залишається вирішити питання з переповненням існуючих сміттєвих полігонів або взяти на озброєння європейський досвід переробки відходів – удосконалити відповідне законодавство і створити економічні передумови для створення підприємств з утилізації.